„Nem a gép csinálja a képet, hanem a fotós!” Valóban?

Sokszor hangzik el főleg lelkes amatőrök szájából ez a mondat, ám azt gondolom sokan félre értelmezik.

Lássuk csak mit akar bele hallani a szakmával most ismerkedő, kezdő fotós: Nem szükséges drága felszerelést vennem, elég ha megtanulok jól fotózni, így be tudom indítani a vállalkozásomat és tudok pénzt keresni úgy, hogy nem sokat költöttem felszerelésre.

Lássuk mi az igazság: Igen a fotóstól függ, hogy milyen lesz a kép, mit képzel el, vagy álmod meg. De nem mindegy, hogy milyenek a korlátai. A korlátait pedig nagyrészt az eszközei szabják meg.

Esküvőt fotózni az egyik legnehezebb dolog technikailag egy fotós számára. Itt szükség van riportfotózásra, tárgyfotózásra, portréfotózásra, bulifotózásra és még sorolhatnám. Fotózni kell tűző napfényben, esőben, sötét templomban, vagy diszkólámpák közt. Ha valaki azt mondja nekem, hogy ez ugyan olyan minőségben megoldható egy 5-6 éves felszereléssel, mint egy teljesen új technikával, az valójában semmit nem ért a témához.

Ha visszanézem a pár évvel ezelőtti képeimet, sokszor bizony rosszul vagyok a minőségtől, pedig akkor az volt a normális. A technika jelenleg napról-napra változik. Elég ha megnézzük a mobiltelefonok világát.. 1 év alatt megfordul a világ teljesen.

Talán ez választ ad a sokak szerint „horror áron” dolgozó fotósok mizériájára is. Te kit kérnél fel az esküvőd fotózására, „X” fotóst, aki évek óta nem költ a felszerelésére, így olcsón tud dolgozni, vagy „Y” fotóst, aki a legújabb technikával dolgozik, viszont ennek fejében drágább?

Nekem soha nem adott nagyobb lökést a karrierem során semmi, mint egy új eszköz megvásárlása. Elhiszem, hogy nagyon romantikus a régi felszerelésből kihozni a maximumot, de profi fotósként ez nem járható út. A romantikázást hagyjuk meg a hobbistáknak.