„Nem a gép csinálja a képet, hanem a fotós!” Valóban?

Sokszor hangzik el főleg lelkes amatőrök szájából ez a mondat, ám azt gondolom sokan félre értelmezik.

Lássuk csak mit akar bele hallani a szakmával most ismerkedő, kezdő fotós: Nem szükséges drága felszerelést vennem, elég ha megtanulok jól fotózni, így be tudom indítani a vállalkozásomat és tudok pénzt keresni úgy, hogy nem sokat költöttem felszerelésre.

Lássuk mi az igazság: Igen a fotóstól függ, hogy milyen lesz a kép, mit képzel el, vagy álmod meg. De nem mindegy, hogy milyenek a korlátai. A korlátait pedig nagyrészt az eszközei szabják meg.

Esküvőt fotózni az egyik legnehezebb dolog technikailag egy fotós számára. Itt szükség van riportfotózásra, tárgyfotózásra, portréfotózásra, bulifotózásra és még sorolhatnám. Fotózni kell tűző napfényben, esőben, sötét templomban, vagy diszkólámpák közt. Ha valaki azt mondja nekem, hogy ez ugyan olyan minőségben megoldható egy 5-6 éves felszereléssel, mint egy teljesen új technikával, az valójában semmit nem ért a témához.

Ha visszanézem a pár évvel ezelőtti képeimet, sokszor bizony rosszul vagyok a minőségtől, pedig akkor az volt a normális. A technika jelenleg napról-napra változik. Elég ha megnézzük a mobiltelefonok világát.. 1 év alatt megfordul a világ teljesen.

Talán ez választ ad a sokak szerint „horror áron” dolgozó fotósok mizériájára is. Te kit kérnél fel az esküvőd fotózására, „X” fotóst, aki évek óta nem költ a felszerelésére, így olcsón tud dolgozni, vagy „Y” fotóst, aki a legújabb technikával dolgozik, viszont ennek fejében drágább?

Nekem soha nem adott nagyobb lökést a karrierem során semmi, mint egy új eszköz megvásárlása. Elhiszem, hogy nagyon romantikus a régi felszerelésből kihozni a maximumot, de profi fotósként ez nem járható út. A romantikázást hagyjuk meg a hobbistáknak.

Nem vagyok mindenki fotósa

Sziasztok! Csak egy rövid eszmefuttatás részemről. Ismerőseim közül gyakran értetlenkedő kérdéseket, vagy furcsa véleményeket kapok a szakmámmal az esküvői fotózással kapcsolatban.

Ilyen volt ez is : „mindegy az csak tele legyen minden hétvégéd.. pénz az pénz.”

Ekkor fogalmazódott meg bennem az alábbi mondat: „Nem vagyok mindenki fotósa”.

Mit jelent ez? Csupán csak annyit, hogy úgy gondolom nem mindenkinek vagyok én a tökéletes fotós, de nem is minden pár a nekem megfelelő pár.

Az általam nyújtott szolgáltatásnak van egy egyedi stílusa, ami valakinek vagy bejön, vagy kevésbé. Én pedig azoknak a pároknak vagyok a fotósa, akiknek igazán tetszenek a képeim és azt szeretik amit én képviselek. Együtt gondolkodunk és egy az elképzelésünk arról, hogy mi is az a jó kép.

Az ilyen párokhoz ragaszkodom és ők is hozzám, és ez remek dolog. Azt hiszem ennek az elméletnek köszönhetően elmondhatom, hogy eddig még minden párom elégedett volt a tőlem kapott esküvői fotókkal, ráadásul nagy részükkel azóta is baráti kapcsolatban vagyok. Én kizárólag így szeretem végezni a munkámat.

Tomi

Jegyespár fotózás Nyíregyházán

A -10 fok sem tántoríthat el attól, hogy fotózzak egy jót 🙂 Főleg akkor nem ha az egyik kedves páromnak a szíve vágya az, hogy havas tájon készüljenek el a jegyespár fotóik.

Ezer hála az időjárásnak, hogy megadta nekünk ezt a szép havas tájat, így elkészülhettek Anett és Tomi áhított képei. Nem tagadom én is nagyon élveztem ezt a helyzetet. 🙂

Nézd meg a teljes galériát itt!

Tomi
PhoTogether